Klatka dla szczura

2
34

Zakup szczurzej klatki to zadanie często bardzo trudne – na rynku dostępne są klatki dla chomików, czy szynszyli, lecz takich specjalnie przystosowanych dla szczurków, niestety brak. Klatki należy wyposażać samodzielnie, używając tego co można kupić, a i tego co można znaleźć w domu i poza nim.

Po pierwsze – szczury to zwierzęta stadne, potrzebują towarzystwa, dlatego najlepiej od razu kupić co najmniej 2 szczurki, w innym przypadku zwierzę może nie rozwijać się prawidłowo, chorować, być apatyczne lub agresywne. Na początku wyboru klatki  sprawdzamy jej wielkość, nigdy nie kupujmy klatek mniejszych niż 40 centymetrowych. Im większa klatka i wyższa – tym lepsza. Pamiętajcie jednak, że szczury nie przepadają za otwartą przestrzenią, więc im większy metraż tym bardziej będziecie się musieli namęczyć,  aby klatkę odpowiednio wyposażyć.

Bezpieczeństwo

Z kwestii stricte związanych z klatką – zwróćcie uwagę na jakość prętów. Ocynkowane nie zawsze się sprawdzają i potrzebują regularnego dbania i czyszczenia, a i tak zwykle szybko czernieją i robią się nieestetyczne. Najlepszym wyjściem jest klatka malowana, jednak warstwa farby powinna być cienka, a sama farba dobrej jakości. Zwykle przekłada się to na cenę.

Ważne jest również rozstawienie prętów – szczur przez zbyt szeroko rozmieszczone pręty może uciec, lub co gorsza utknąć między nimi. Optymalny rozstaw to dla samiczek i młodych, to ok. 10-12 mm, dla samców – 14-18mm. Przed zakupem należy dokładnie obejrzeć klatkę i upewnić się, że większych szczelin nie ma ani na łączeniach,  czy w narożnikach.

I na koniec – drzwiczki. Sprawdźcie czy odpowiada wam sposób zamykania, czy są odpowiednio duże, czy wszędzie w klatce dosięgacie. Najlepsze są klatki, które posiadają 2 sposoby otwierania – od boku dla szczura i od góry do wykorzystywania przez właściciela i w sytuacjach gdy potrzebna jest szybka interwencja. W dużych klatkach bez 2 drzwiczek się nie obejdzie, a nawet kilku dodatkowych, w zależności od ilości poziomów.

Typ

Niektórzy decydują się na zakup terrarium lub tzw. duny (plastikowego terrarium). Ja jednak do codziennego użytku polecam klatkę – terraria nie są odpowiednie dla szczurów w związku z nieodpowiednią wentylacją i ograniczonymi rozmiarami, z kolei duny polecić mogę,  ale tylko jako izolatka dla chorego szczura lub dla rodzącej matki, matki z młodymi – zwierzęta nie są tam narażone na przeciągi, ale małe rozmiary nie są odpowiednie do trzymania w nich zwierząt przez cały czas.

Wyposażenie

Szczury lubią z jednej strony przytulne schronienia, ale z drugiej lubią również zabawy, wspinanie, bujanie, drapanie, podgryzanie. Podstawowe wyposażenie klatki to jednak co innego – po pierwsze higiena – czyli kuweta; oraz pożywienie – a więc poidła (najlepiej 2-3, a dla dużych stad powyżej 6 osobników nawet więcej) i kącik z jedzeniem.

Schronienie, czyli domek. Powinien być dość wysoki – co najmniej 8-10 cm wysokości i mieć dość duży otwór, choć bez przesady, w końcu szczury wcisną się wszędzie. Niektóre szczurki lubią mościć sobie w domku siankiem, polecam więc nie stawiać tylko na trociny.

I na koniec rozrywka. Szczurzych zabawek na rynku trochę jest, ale zdecydowanie więcej kupić można dla małych zwierząt. Jeśli więc coś wymyślicie, czy podejrzycie – bardzo często skończy się tak, że  będzie trzeba kombinować samemu.  Po pierwsze drewniane konary – to bardzo łatwo znaleźć, należy je nieco oczyścić i tyle. Szczury lubią bujanie, można więc bez problemu kupić dla nich płócienny hamak, lub samemu takowy wykonać. Wiszące sznurki, rury – to wszystko może znaleźć się w klatce. Oczywiście odpowiedniej wielkości –  np. rura powinna mieć co najmniej 7 cm średnicy. Dla szczurów nie nadają się tylko kołowrotki, które zresztą raczej nie przypadły by do gustu tym inteligentnym zwierzętom.

Podczas wyposażania klatki pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa – właściciel powinien mieć dostęp do każdego zakamarka, nie twórzcie skomplikowanych konstrukcji, dbajcie o stabilność i odpowiednie przymocowanie tego co wkładacie do klatki. Jeśli zdecydujecie się na zakup wysokiej klatki pamiętajcie również o odpowiednim jej zabezpieczeniu, tak by szczur nie mógł spać z wysokości większej niż 60 cm. Sprawdzą się półki i siatki.

Jak widzicie klatka dla szczura wymaga sporo przygotowań i dużej dbałości, ale wasze starania zostaną na pewno wynagrodzona, a wasz szczurek w dobrze przygotowanej klatce będzie żył długo i szczęśliwie J

Klatka dla szczura - Ranking 2018

Miejsce Klatka dla szczura Cena
1Zolux Klatka Indoor Vision Dla Chomika- Rób Zakupy I Zbieraj Punkty Payback - Darmowa Wysyłka Od 99 ZłAktualna Cena
2Pet Inn Klatka dla gryzonia astro 1 mixAktualna Cena
3Zolux Klatka Neo Nigha mała H36 czarna DARMOWA DOSTAWA OD 95 ZŁ!Aktualna Cena
4Zolux Klatka Neo Muki dla dużych gryzoni H58 czarna DARMOWA DOSTAWA OD 95 ZŁ!Aktualna Cena
5Ferplast Klatka Casita 100 SzaraAktualna Cena

W tabeli prezentujemy ranking najpopularniejszych produktów z kategorii Klatka dla szczura. Zestawienie powstało na podstawie danych pobranych z serwisu Skąpiec.pl i przedstawia najpopularniejsze, cieszące się największą popularnością i dobrą opinią produkty. Ranking jest zaktualizowany codziennie.

O to pytają wielbiciele domowych zwierząt:

  • klatka dla szczura

Klatka dla szczura - 2 Opinie i komentarze

  1. Właśnie, drzwiczki! Bardzo dobrze, że o tym wspominacie! Ja kiedyś miałam klatkę, w której drzwiczki były koszmarne. Ich zamknięcie było źle zrobione, nie dało się ich domknąć a kiedy już były zamknięte to trzeba było naprawdę dużo siły, żeby je otworzyć.

  2. Najlepsza klatka dla szczura to ta, która jest przede wszystkim przestronna. Szczury to jednak zwierzęta, które powinny mieć więcej miejsca i jakieś udogodnienia. Klatka moim zdaniem powinna mieć kilka piętek i liczne atrakcje dla zwierzaka 🙂 A wtedy będzie on zadowolony i pewnie się odwdzięczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here