Klatka dla chomika

Jak klatka dla chomika syryjskiego, dżungarskiego, roborowskiego? Jaki wymiar klatki będzie najlepszy albo z jakiego materiały kupić klatkę. Wasze opinie, aktualny ranking.

0
137

Zwierzę w domu to duża odpowiedzialność. Trzeba zapewnić mu odpowiednią opiekę i warunki do życia. Dotyczy to nawet najmniejszych stworzeń. Tym razem podpowiadamy, jak wybrać najlepszą klatkę dla chomika.

Warto przygotować pupilowi takie miejsce, w którym będzie czuł się bezpiecznie i swobodnie. Chomiki to stworzenia, które w naturalnym środowisku potrafią przemierzyć dziennie nawet kilka kilometrów w poszukiwaniu jedzenia. Drążą tunele w ziemi i potrafią spędzać długie godziny na wykonywaniu jednej czynności. Klatka dla chomika powinna mieć zatem odpowiednie wymiary i wyposażenie. Należy dobrać ją również do konkretnej rasy chomika.

Gdzie postawić klatkę dla chomika?

Przed zakupem klatki zastanów się, gdzie ją umieścisz. Sprawdź, ile miejsca możesz przeznaczyć na takie akcesorium. Weź pod uwagę, że chomiki najbardziej aktywne są w nocy, więc jeśli zdecydujesz się na umieszczenie zwierzaka w sypialni, najpewniej będziesz musiał wynosić go na noc. Duża klatka dla chomika może być w tej sytuacji dość kłopotliwa. Najlepiej od razu wybierz taką miejscówkę, która żadnemu z domowników nie będzie zakłócać spokojnego snu.

Domek chomika powinien znaleźć się w zacisznym miejscu, żeby zwierzę miał spokój i mogło się oswoić z nową sytuacją. Klatka nie powinna leżeć bezpośrednio na podłodze. Najlepiej postawić ją na szafce czy na stoliku. Weź również pod uwagę, żeby w pobliżu nie znajdował się kaloryfer, bo nasz pupil mógłby się przegrzać. Lepiej nie ustawiać też klatki przy oknie, które często otwieramy (albo świeci na nie mocne słońce).

Klatka dla chomika – wymiary

Chomiki to niewielkie zwierzęta, ale bardzo lubią przestrzeń i ruch. Warto zatem przygotować im odpowiednie miejsce, w którym poczują się jak w domu. Gryzonie te są stworzeniami terytorialnymi, a to oznacza, że dbają o przestrzeń, w której przebywają. W określonych miejscach śpią, wypróżniają się i ukrywają jedzenie. Potrzebują zatem sporo miejsca. Zbyt mała klatka dla chomika może sprawić, że gryzoń stanie się osowiały. Wybierz dla niego dom, w którym będzie mógł pobiegać i da mu poczucie swobody. Te zwierzęta naprawdę tego potrzebują.

Eksperci podkreślają, że klatka dla chomika 60 x 40 to absolutne minimum. Jeśli możemy sobie pozwolić na większą (na przykład klatka dla chomika 80 x 40), to zwierzę na pewno to doceni. Dobrym pomysłem są domki piętrowe. To spore urozmaicenie dla zwierzaka i zdecydowanie większa przestrzeń do biegania. W tej sytuacji klatka powinna być jednak dobrze zabezpieczona, żeby nasz pupil nie zrobił sobie krzywdy (na przykład spadając z dużej wysokości). Niektóre chomiki lubią się wspinać. Taki rozbudowany model daje nam jednak spore możliwości do stworzenia przyjemnego lokum.

Warto pamiętać, że chomiki wręcz uwielbiają drążyć podziemne tunele, dlatego dobrze jest wybrać klatkę z głębszym dnem. Wówczas możemy położyć grubą warstwę trocin, w której gryzoń będzie mógł się zakopywać.

Rodzaj klatki a rasa chomika

 Jak już wspominaliśmy, klatka dla chomika powinna być dobrana odpowiednio do rasy:

 • Klatka dla chomika syryjskiego – to największe chomiki. Mogą mieć nawet 15-17 centymetrów długości. Potrzebują większej klatki i większych zabawek oraz elementów wyposażenia. To gryzonie najmniej aktywne, a przy tym bardzo przyjazne. Lubią życie w samotności.
 • Klatka dla chomika dżungarskiego – tej rasy gryzoń waży około 30-40 gramów i mierzy 7-10 centymetrów. Są to bardzo żywe chomiki, aktywne, które potrzebują wielu zabawek. Co ważne, chomiki dżungarskie nie powinny być trzymane z innymi gryzoniami. Jeśli zatem decydujemy się na większą ich liczbę, musimy je od siebie oddzielić. Odstępy między prętami powinny być dostosowane do rozmiaru gryzonia (w przypadku chomików dżungarskich powinny mieć około 1 centymetra).
 • Klatka dla chomika roborowskiego – chomik roborowski to jeden z najmniejszych chomików. Mierzy około 4 centymetrów. Nie potrzebuje dużej klatki. Dość trudno go jednak oswoić. Co ważne, pręty w klatce dla takiego gryzonia powinny być umiejscowione w odległościach około 0,5 centymetra.

Jaką klatkę dla chomika kupić?

W ofercie znajdziemy różne rodzaje klatek dla chomików:

 • Akwarium dla chomika – zamiast typowej klatki można wybrać akwarium. Nie jest to jednak idealny wybór. Akwarium może sprawiać trudności podczas sprzątania. Trzeba bowiem całkowicie je opróżnić (nie możemy rozłożyć go na części jak klatki). Akwarium nie zapewnia gryzoniowi odpowiedniej wentylacji. Chomik nie może wspinać się po gładkich powierzchniach, co jest zarówno wadą, jak i zaletą.
 • Terrarium z tworzywa sztucznego – podobnie jak akwarium, jest to lokum trudne w czyszczeniu i mało przewiewne. Niemniej, odpowiednio zagospodarowane może stać się przytulnym domkiem dla naszego pupila.
 • Klatka dla chomika metalowa – to najbardziej popularne rozwiązanie. Tego rodzaju klatka ma metalowe pręty, po których gryzoń może się wspinać. Zapewnia odpowiednią wentylację pupilowi, duże pole widzenia oraz wygodę. Dostępna jest w wielu rozmiarach. Warto zwrócić w tym przypadku uwagę na rozmieszczenie prętów (dopasować je do rozmiaru zwierzaka) oraz ich wykonanie. Zdarza się, że gryzoń próbuje się wydostać i piłuje ząbkami pręty. Dobrze, żeby metalowa klatka miała plastikową kuwetę, która ułatwi utrzymanie porządku.
 • Klatka dla chomika plastikowa – tego rodzaju klatka nieco gorzej się prezentuje i jest znacznie mniej wytrzymała, ale jest za to znacznie lżejsza, więc można łatwo ją przenosić. Jest również łatwa w czyszczeniu.
 • Drewniana klatka dla chomika – taki domek prezentuje się zdecydowanie najlepiej. Klatka drewniana jest bezpieczna, zapewnia gryzoniowi odpowiednią wentylację, duże pole widzenia i wygodę. Co więcej, klatka drewniana ma specyficzny zapach, do którego pupil szybko się przyzwyczaja i kojarzy go z własnym domem.

Wybierając klatkę dla chomika zwróć uwagę na drzwiczki. To bardzo ważne zabezpieczenie lokum. Powinny być odpowiednio zamontowane. Najlepiej, żeby otwierały się w dół. Dzięki temu gryzoń będzie mógł bezpiecznie wyjść z domku w razie potrzeby. Zamknięcie drzwiczek powinno być dość trudne i skomplikowane, żeby chomik samodzielnie ich nie otworzył.

Klatka dla chomika z wyposażeniem

Lokum naszego gryzonia powinno być dobrze wyposażone, żeby chomik czuł się swobodnie i miał, czym się zająć. Najpopularniejszymi elementami wyposażenia są:

 • Domek – drewniany lub plastikowy. Taki domek zastąpi chomikowi norkę. Będzie mógł się w nim schować, co zapewni mu poczucie bezpieczeństwa. W domku będzie też najpewniej gromadził jedzenie. Warto pamiętać, że gryzoń przenosi jedzenie w pyszczku, dlatego domek musi mieć odpowiednio szerokie wejście.
 • Kołowrotek – większość chomików uwielbia ruch, dlatego kołowrotek to idealne wyposażenie klatki. Wielkość oraz odstępy między prętami w kołowrotku powinny być dopasowane do rozmiaru gryzonia.
 • Poidełko na wodę oraz miska na pożywienie
 • Zabawki – różnego rodzaju tunele, półki, hamaki czy bujaki urozmaicą pupilowi pobyt w klatce i pomogą mu szybciej się oswoić.

Warto również zadbać o odpowiednio dużą przestrzeń wolną, którą chomik będzie mógł wykorzystać według własnego uznania, na przykład na potrzeby fizjologiczne. Chomiki to bardzo czyste zwierzęta, które lubią, kiedy wszystko jest odpowiednio poukładane.

Klatka dla chomika - Ranking 2020

Jeżeli zastanawiasz się jaki kupić najlepszy sprzęt w kategorii Klatka dla chomika, to zapraszamy do zapoznania się z produktami przestawionymi w poniższej tabeli. Znajduje się tam ranking najpopularniejszych, dobrych produktów, które zostały dopasowane do kategorii Klatka dla chomika. Ranking jest udostępniany przez serwis Skąpiec.pl i jest przez nas aktualizowany codziennie.

RankingKlatka dla chomikaProducentCena
1Zolux Klatka Neo Cosy dla dużych gryzoni H80 czarnyZoluxAktualna Cena
2Trixie Klatka dla królików z wybiegiem 104x97x52cmTrixieAktualna Cena
3Zolux Klatka Neo Nigha mała H36 szaraZoluxAktualna Cena
4Zolux Klatka RODY3 TRIO żółtaZoluxAktualna Cena
5Zolux Klatka Neo Muki dla dużych gryzoni H58 czarnaZoluxAktualna Cena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here