Pokarm dla królika

2
21

Króliki to zwierzęta roślinożerne, w naturze żywią się głównie zielonymi częściami roślin. Dieta domowa powinna być bardzo zbliżona do naturalnej, a jej uzupełnieniem powinny być specjalistyczne karmy, które zapewnią te składniki, których nie możemy sami dostarczyć. Planując dietę królika należy mieć również mieć na uwadze to, że przewód pokarmy królików jest bardzo wrażliwy, dlatego po pierwsze dieta powinna być w miarę stała (wszelkie zmiany należy wprowadzać stopniowo, przez kilka dni), a jedzenie cały czas dostępne. Króliki jedzą praktycznie cały czas, ścierają sobie w ten sposób zęby i małymi porcjami dostarczają pokarm.

Wartość kaloryczna pokarmów dostarczanych królikom powinna być niska, za to sam pokarm podawany w dużych ilościach. Podstawą diety jest siano i woda. Do sianka królik musi mieć stały dostęp, jest ono niezbędne dla funkcjonowania układu pokarmowego zwierzątka. Sianko musi być dobrej jakości! Bez przebarwień, pleśni, świeże, zielone i pachnące.  Przechowujemy je w przewiewnym woreczku, a najlepiej lnianym worku, by mieć pewność, że nie rozwinie się na nim pleśń, czy nie zacznie proces gnicia.

Stały dostęp królik powinien mieć również do wody. Podawać ją można w dużym poidle lub w miseczce. Najlepsza będzie woda mineralna, ewentualnie chłodna woda przegotowana. Koniecznie świeża! W czasie upałów należy zmieniać ją nawet kilka razy.

W diecie królików nie możemy pominąć warzyw i ziół. Jeśli chodzi o warzywa należy unikać sałat, kapusty, brokułów, fasoli,  które nie dość że powodują wzdęcia, to nie posiadają wielu składników odżywczych i często są zanieczyszczone. Jeśli chodzi o zioła spokojnie możemy podawać królikowi rumianek, melisę, miętę, bazylię, kolendrę, rzeżuchę, szałwię, czy tymianek. Niewielkie ilości owoców, np. jabłek również są wskazane. Wszystko co podajemy zwierzakowi musi być umyte, osuszone i w temperaturze pokojowej.

Taką dietę uzupełniamy karmą specjalistyczną, przy czym w zależności od wieku będzie ona różnego rodzaju i podawana w różnych ilościach. Dorosłe króliki, szczególnie jeśli mają skłonności do tycia w ogóle nie powinny być karmione karmą suchą, a jedynie warzywami i sianem.

Najlepszym wyborem jest karma w postaci granulatu. Jest ona pełnowartościowa, a w jej skład wchodzą składniki, które możemy podawać królikowi również w postaci nieprzetworzonej: siano, warzywa, owoce, zielenina, zioła, uzupełnione witaminami i minerałami. Taki granulat nie powinien być jednak cały czas dostępny – wystarczą 2-3 porcje dziennie, resztę diety może stanowić siano.  Jedynie młode króliki – w wieku do 8 miesięcy powinny mieć stały dostęp do odpowiedniego dla nich granulatu.

Pokarm dla królika - Ranking 2018

Miejsce Nazwa Producent Cena
1Versele-Laga Mega Stick Rabbits-Guinea Pigs Green Meadow 70 G Mega Kolba "Zielone Łąki" Dla Królików I Świnek MorskichVersele-LagaAktualna Cena
2Zolux Crunchy Stick Królik Marchew/Mlecz 115 G- Rób Zakupy I Zbieraj Punkty Payback - Darmowa Wysyłka Od 99 ZłZoluxAktualna Cena
3JR Farm Grainless Complete dla królików miniaturek - 1,35 kgJR FarmAktualna Cena
4Vitapol POKARM DLA KRÓLIKA 1000gVitapolAktualna Cena
5Vitapol POKARM DLA MŁODYCH KRÓLIKÓW - JUNIOR 0,3 kgVitapolAktualna Cena

W tabeli prezentujemy ranking najpopularniejszych produktów z kategorii Pokarm dla królika. Zestawienie powstało na podstawie danych pobranych z serwisu Skąpiec.pl i przedstawia najpopularniejsze, cieszące się największą popularnością i dobrą opinią produkty. Ranking jest zaktualizowany codziennie.

O to pytają wielbiciele domowych zwierząt:

  • www elfiasfora pl

Pokarm dla królika - 2 Opinie i komentarze

  1. Mamy królika od kilku miesięcy. Bardzo dobrze się u nas zadomowił, ale z pokarmem to zawsze jest problem. Nie wszystko mu odpowiada i nie wszystko chce jeść. Kupowałam gotowe mieszanki, a teraz chyba będę musiała łączyć sama różne sami, żeby w końcu mógł jeść to co lubi.

  2. Dobry pokarm dla królika powinien być wartościowy i mieć w sobie wiele składników mineralnych, odżywczych. Miałam królika, który trochę wybrzydzał, więc wiem jak trudno wybrać ten najlepszy. Jednak przede wszystkim trzeba uważać na gotowe mieszanki, które pakowane są w dużych workach. Kiedyś trafiłam na takie, które miały w sobie mole giganty!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here