Żwirek dla kota

1
14

Koty domowe, zwłaszcza niewychodzące, potrzebują ustronnego i higienicznego miejsca do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Większość posiadaczy kotów nie korzysta już z piasku w celu wypełnienia kuwety. Trudno było stosując go zachować czystość, a ponadto wyeliminować nieprzyjemny zapach. Na szczęście żwirek dla kota posiada walory, pozwalające załatwiać kotu naturalne potrzeby bez żadnych nieprzyjemnych dla człowieka skutków ubocznych. Jaki żwirek dla kota wybrać oraz na jakie cechy danego produktu zwrócić uwagę? Postaram się opisać dokładnie ten temat.

Czym powinien się charakteryzować najlepszy żwirek dla kota?

Spośród różnych cech konkretnych rodzajów żwirku, należy zwrócić szczególną uwagę na pewne właściwości, które pozwalają wybrać optymalny produkt dla nas (a raczej naszego kota).

Zbrylanie

Dzięki niemu można szybko i dokładnie wybrać z kuwety nieczystości płynne, bez konieczności całkowitego wymieniania żwirku. Tylko niektóre rodzaje żwirków się zbrylają, zaś inne nie mają takiej cechy, niemniej nie oznacza to ich wady, jeżeli chodzi o żwirek silikonowy czy drewniany.

Skuteczność pochłaniania zapachów

To niezwykle ważna cecha, ponieważ wpływa na komfort domowników. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na to, że niektóre żwirki są w stanie pochłaniać nieprzyjemny zapach tylko wtedy, kiedy są regularnie zmieniane. Na przykład chodzi tutaj o żwirek silikonowy czy bentonitowy.

Zapach

Poszczególne rodzaje żwirku dla kota ze względu na substancje z których zostały wykonane, mają swoisty zapach. Niektóre z nich mogą być bardzo intensywne, co przeszkadza na dłuższą metę nawet nie bardzo wrażliwym nosom. Żwirki bentonitowe mogą być bezzapachowe, ale także być perfumowane i mieć zapach lawendy czy lasu. Niestety taki aromat może być drażniący nie tylko dla człowieka ale także dla kota. Nie wszystkie zwierzęta z chęcią korzystają ze żwirków perfumowanych. Żwirek drewniany delikatnie pachnie drewnem, jednakże w niewielkim pomieszczeniu, kiedy koncentracja zapachu jest większa, może to również być nieprzyjemne doznanie.

Tolerowanie przez koty

Koty również mają swoje upodobania i preferencje w kwestii żwirku. Jeżeli nie będą tolerowały one danego rodzaju produktu, mogą nawet omijać kuwetę i załatwiać się poza nią. Najlepszą tolerancją wśród kotów wykazuje się żwirek bentonitowy i sepiolitowy. Żwirki silikonowe i drewniane niekiedy nie są akceptowane, zwłaszcza kiedy dochodzi do przestawienia z innych rodzajów żwirku.

Wydajność

Najlepszy z punktu widzenia właściciela żwirek dla kota, to ten najbardziej wydajny. Poszczególne jego rodzaje znacznie różnią się między sobą zarówno wydajnością jak i ceną. Więc przed zakupem warto rozważyć stosunek tych dwóch wartości. Najbardziej wydajny, chociaż drogi, okazuje się żwirek silikonowy. Wymienia się go w całości raz na miesiąc. Pozostałe rodzaje żwirków są średnio wydajne. Wielu posiadaczy kotów stawia na żwirek bentonitowy, który jest tani i wystarcza na długo. Poza tym odznacza się innymi zaletami.

Rodzaje żwirków dla kota dostępnych na rynku

Żwirek bentonitowy jest produkowany z naturalnej skały, której najważniejszą cechą, sprawiającą, że produkt jest godny polecenia, jest doskonała zdolność absorpcji wody i zapachów. Ten rodzaj żwirku bardzo dobrze się zbryla, więc szybko i bezproblemowo można usunąć mocz z kuwety. Odchody zakopane przez kota również nie wydają nieprzyjemnego zapachu, ale można również od razu usunąć je specjalną łopatką do przesiewania żwirku. Ten rodzaj produktu występuje w małej i większej granulacji. Najlepszy żwirek dla kota to ten drobny, ponieważ jest wydajny. Żwirek z bentonitu przykleja się do łapek kota i roznosi się poza kuwetę, a nawet jeżeli wypadnie, to jeżeli się na niego nadepnie, dyskomfort jest o wiele mniejszy, jeżeli wybierze się produkt drobny. Trzeba pamiętać, że tego produktu nie wolno wrzucać do toalety, ponieważ w połączeniu z wodą tworzy zapychającą rury masę.

Żwirek sepiolitowy z pianki morskiej wygląda jak ten bentonitowy, ale się nie zbryla. Kuwetę należy codziennie czyścić, zaś co kilka dni lub tydzień wymieniać całość podłoża na świeże. Takiego żwirku nie wrzuca się do toalety. Tak jak bentonitowy może być bezzapachowy lub perfumowany, co nie zawsze podoba się kotom. Również wielu właścicieli preferuje raczej wersje naturalne, bez zapachu.

Żwirek drewniany ma postać drobnych czy też większych trocin albo drewnianych małych kołeczków. W takiej formie po zmoczeniu rozpada się do trocin. Taki żwirek delikatnie pachnie drewnem, co jest dość przyjemne, a ponadto dobrze wchłania niemiłe zapachy. Można go bez obaw wrzucać do toalety, co znacznie ułatwia sprzątanie kuwety. Pośród żwirków drewnianych występują zarówno te zbrylające się, jak i nie, wybór należy do właścicieli kotów, ale warto także obserwować, co lubi sam zwierzak.

Żwirek silikonowy ma bardzo estetyczny, ciekawy wizualnie wygląd. Należy do produktów droższych, ale oszczędza codziennej pracy, ponieważ wystarczy go w całości wymienić raz na jakiś czas, a na co dzień wyrzucać tylko nieczystości. Krzemionka dobrze pochłania wilgoć. Tego rodzaju produkt ma formę kuleczek lub kryształów sporej wielkości. Niestety nie każdy kot chętnie z niego korzysta. Po pierwsze duże granulki mogą być dla zwierzęcia niewygodne, po drugie, kot przyczajony do drobnego bentonitu niechętnie przestawi się na o wiele grubszy rodzaj żwirku. Należy jeszcze zwrócić uwagę na jeden szczegół. Jeżeli żwirek wypadnie z kuwety, może boleć nadepnięcie na niego bosą stopą.

Specjalistyczny żwirek dla kota

Oprócz żwirków typowo przeznaczonych do stworzenia kociej toalety, można wyróżnić specjalistyczne żwirki medyczne.

Żwirek do pobierania moczu do badania ma postać granulek, które nie wchłaniają moczu. Sypie się go do kuwety, jeżeli występują trudności z pobraniem próbki moczu do badania w inny sposób. Kot po prostu załatwia się do kuwety, zaś dołączoną strzykawką pobiera się mocz z jej dna wprost do pojemnika. Kulki w żaden sposób nie zmieniają składu fizyko- chemicznego moczu, co jest niezwykle ważne przy wykonywania badań i wykrywaniu chorób.

Żwirek diagnostyczny to produkt, który pomaga samodzielnie, jeszcze przed wizytą u lekarza weterynarii, stwierdzić pewne nieprawidłowości w moczu kota. Dołączona do opakowania instrukcja pozwala stwierdzić, jaka dolegliwość występuje u kota na podstawie zabarwienia żwirku. Oczywiście taka diagnostyka nie może zastąpić wizyty u lekarza weterynarii, jednakże pomaga zorientować, się, że taka wizyta jest niezbędna jak najszybciej. Zmiany w moczu kota są bardzo często sygnałem poważnej choroby i nie wolno ich lekceważyć. Żwirek diagnostyczny spełnia swoje zadanie także w przypadku kotów leczonych na choroby przewlekłe, aby zbadać aktualny stan ich zdrowia na podstawie jego zabarwienia.

Żwirek dla kota - Ranking 2018

Miejsce Nazwa Producent Cena
1Tigerino Crystals żwirek silikonowy - 5 l (ok. 2,1 kg)TigerinoAktualna Cena
2Benek Żwirek Super Compact - 25 l (ok. 20 kg)BenekAktualna Cena
3Certech Żwirek Super Benek Economic 5lCertechAktualna Cena
4Benek Żwirek Super Lawenda - 10 l (ok. 8 kg)BenekAktualna Cena
5Benek Super Compact Lawenda Żwirek dla kota - 10 lBenekAktualna Cena

W tabeli prezentujemy ranking najpopularniejszych produktów z kategorii Żwirek dla kota. Zestawienie powstało na podstawie danych pobranych z serwisu Skąpiec.pl i przedstawia najpopularniejsze, cieszące się największą popularnością i dobrą opinią produkty. Ranking jest zaktualizowany codziennie.

Żwirek dla kota - 1 Opinia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here