Filtr do akwarium

5
1320

Każdy doświadczony akwarysta na pewno potwierdzi, że nie sztuką jest kupić zbiornik, napełnić go wodą i rozmaitymi ozdobami, a następnie wpuścić do niego przeróżne rodzaje rybek. Sztuką jest dopiero utrzymać zdrowy ekosystem w akwarium. Do tego niezbędny jest odpowiedni filtr. Jego wybór wymaga jednak wiedzy i zaangażowania. Aby nieco ułatwić to zadanie, przygotowaliśmy praktyczny poradnik.

Jak wybrać dobry filtr do akwarium? Takie pytanie zadaje sobie pewnie każdy hodowca rybek. W każdym razie powinien, bo nawet najmniejszy zbiornik wymaga odpowiedniej filtracji. Czysta woda dla ryb jest jak czyste powietrze dla ludzi. Jeśli chcemy, by nasze okazy dobrze się czuły i tak też prezentowały, musimy zadbać o ich naturalne środowisko. Absolutnie niezbędnym akcesorium jest zatem filtr do akwarium. Oferta jest jednak na tyle bogata, że trudno wybrać najlepszy model. Podpowiadamy, czym się kierować, by podjąć właściwą decyzję zakupową.

Filtr do akwarium – niezbędne akcesorium

Głównym zadaniem filtra w akwarium jest utrzymywanie równowagi biologicznej poprzez cyrkulację i oczyszczanie wody z zanieczyszczeń organicznych (resztki pokarmu, odchody, gnijące rośliny), stałych (inaczej mechanicznych – większe zanieczyszczenia widoczne gołym okiem) czy chemicznych (np. pozostałości po lekach). Filtr odpowiada również za natlenienie wody (wylot filtra powinien być skierowany w górę, by poruszał powierzchnię tafli wody). To urządzenie, na którym nie warto oszczędzać. Pod wpływem zanieczyszczeń wydzielają się bowiem szkodliwe dla organizmów żywych substancje, woda staje się mętna i nieprzyjemnie pachnie. Bez odpowiedniego, dobrej jakości, filtra do akwarium nie uda się utrzymać w nim zdrowego ekosystemu.

Jak wybrać najlepszy filtr do akwarium?

Najważniejsze, by dobrać filtr do pojemności akwarium. Zbyt silny będzie powodował zbyt intensywną cyrkulację wody, za słaby natomiast niedostateczną. Musimy również wybrać odpowiednią wydajność urządzenia. Absolutnym minimum jest zdolność przepompowania całej wody w zbiorniku raz na godzinę (a najlepiej dwa, trzy razy). Producenci podają wydajność filtrów, jednak doświadczeni akwaryści zaznaczają, że często jest ona zawyżona, mniej więcej o 20%.

Najogólniej rzecz ujmując, wyróżniamy trzy rodzaje filtracji: mechaniczną, chemiczną i biologiczną. Filtry dzielimy natomiast na dwie podstawowe grupy: zewnętrzne i wewnętrzne. Warto dodać, że na rynku spotkamy modele, które wyposażone są we wszystkie wymienione rodzaje filtrowania.

Filtracja mechaniczna

Filtracja mechaniczna to tak zwana pierwsza warstwa filtrująca. Zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do kolejnych warstw. Filtr mechaniczny wyłapuje stałe cząstki z przepływającej wody. Wkładem do tego rodzaju filtra jest nylon, fizelina, wata syntetyczna, gąbka, włóknina lub wkład ceramiczny.

Filtracja chemiczna

Filtracja chemiczna to inaczej chemiczne oczyszczanie lub detoksykacja. Polega na usunięciu szkodliwych związków chemicznych, takich jak na przykład amoniak czy pozostałości po lekarstwach, dlatego sprawdza się między innymi po leczeniu ryb. Filtr chemiczny stosowany jest również na samym początku, kiedy nie są jeszcze aktywne wkłady biologiczne. Ten rodzaj filtracji bazuje na węglu aktywnym. Dodatkowo, jeśli umieścimy w filtrze wkładki torfowe obniżymy PH wody i zmiękczymy ją. Na rynku znajdziemy rozmaite typy wkładów o różnorodnym zastosowaniu. Co ważne, węgiel aktywny nie powinien znajdować się w filtrze podczas podawania rybom leków.

Istotne jest również to, że węgiel aktywny swoje właściwości absorpcyjne zachowuje przez okres około dwóch tygodni, po czym zmienia się w filtr biologiczny.

Filtracja biologiczna

Zadaniem filtracji biologicznej jest neutralizacja. We wkładach biologicznych rozwijają się naturalne, pożyteczne bakterie nitryfikacyjne, które rozkładają szkodliwe dla organizmów żywych substancje powstające w akwarium (np. amoniak). Taki filtr musi jednak dojrzeć, by odpowiednio spełniać swoją rolę. Należy go również właściwie czyścić, żeby nie wypłukać całej flory bakteryjnej.

Filtr wewnętrzny do akwarium

Jak sama nazwa wskazuje, są to filtry umieszczane wewnątrz zbiornika. Składają się z modułów filtracyjnych, które połączone są z pompą wirnikową zasysającą wodę. W nowoczesnych filtrach wewnętrznych można umieszczać różnorodne wkłady filtracyjne, w tym również biologiczne czy absorpcyjne. Sprawdzają się w małych oraz średniej wielkości zbiornikach. Stosowane są również w zbiornikach z dużymi rybami jako dodatkowa mechaniczna filtracja. Wyróżniamy:

 • Filtr wewnętrzny do akwarium gąbkowy – to najstarszy rodzaj filtra. Składa się zazwyczaj z trzech części zamkniętych w jednej obudowie: silniczka, głównego medium filtracyjnego, np. gąbki, gąbki z aktywnym węglem lub ceramiką oraz rurki służącej do napowietrzania wody (ta nie zawsze jest dołączana do zestawu). Sprawdza się szczególnie w niewielkich akwariach (maksymalnie 200 litrów), przy małej ilości ryb. W innym razie trzeba go bardzo często czyścić. Może być również stosowany jako filtr pomocniczy w większych zbiornikach. W ofercie znajdziemy co prawda większe filtry tego typu, ale zajmują one sporo miejsca.
 • Filtr wewnętrzny do akwarium podżwirowy – pełni funkcję pomocniczą. Stosowany jest zazwyczaj jako dodatek. Ma on postać kratki, którą lokuje się na dnie akwarium, pod żwirem, a zastosowanie dodatkowego, zewnętrznego filtra (np. kubełkowego) umożliwia odpompowywanie stamtąd zanieczyszczeń. Woda jest wsysana pod kamienie, a następnie wypompowywana. Pozwala to ograniczyć zanieczyszczenia gromadzące się na dnie zbiornika. Wpływa to na obniżenie poziomu szkodliwych związków azotu. Raz w roku należy taki filtr oczyścić. Konieczne jest wówczas usunięcie żwiru i roślin znajdujących się w akwarium, co jest dość czasochłonne.
 • Filtr wewnętrzny do akwarium kominowy – znacznie bardziej wydajny od poprzedników. Polega on na tym, że w jednym z rogów akwarium (znajdujących się w jego tylnej części) dokłada się jedną szybę, by wydzielić niewielką przestrzeń o kształcie kwadrata lub trójkąta. Filtr zostaje podłączony do pompy umożliwiającej przepływ wody. Zastosowanie tego rodzaju filtra wymaga jednak trochę pracy i zmniejsza przestrzeń dla rybek.

Filtr zewnętrzny do akwarium

Filtry zewnętrzne umieszczane są poza akwarium i połączone ze zbiornikiem za pomocą rury wlotu oraz wylotu wody. Sprawdzą się przy średnich i dużych akwariach. Wyróżniamy:

 • Filtr zewnętrzny do akwarium kubełkowy – idealny do zbiorników profesjonalnych. Ma dużą wydajność i znajduje się poza akwarium, dzięki czemu jest niemal niewidoczny. Ma on postać kubełka, który wypełniony jest odpowiednim materiałem filtracyjnym (można samodzielnie je dobrać, by zachować właściwe parametry wody). Może mieć objętość dochodzącą do kilkunastu litrów. Tego rodzaju filtr jest wyjątkowo łatwy w czyszczeniu
 • Filtr zewnętrzny do akwarium kaskadowy – to tak naprawdę połączenie filtra wewnętrznego i zewnętrznego. Zawiesza się go poza akwarium, na jego szybie, a w zbiorniku umieszcza się rurkę, która odprowadza wodę. W ten sposób, woda po przefiltrowaniu wpada z odpowiedniej wysokości do akwarium i dodatkowo ją napowietrza. Filtr zewnętrzny kaskadowy jest łatwy w czyszczeniu. Nie jest polecany jednak przy dużej liczbie rybek. Należy pamiętać, że jeśli mamy akwarium z pokrywą, konieczne będzie wycięcie w niej dziurki na rurkę odprowadzającą wodę.
 • Filtr zewnętrzny do akwarium typu Sump – stosowany przy bardzo dużych zbiornikach, na przykład w akwarium morskim oraz w tych, które wymagają stałej podmiany wody. Sump jest wyposażony w dodatkowy pojemnik, który umieszcza się pod zbiornikiem. W nim znajdują się odpowiednie media filtracyjne. Może być ich naprawdę dużo. Jedynym minusem posiadania tego rodzaju filtra jest konieczność wywiercenia dziur w dnie zbiornika, by podłączyć odpowiednio wydajną pompę. Sump umożliwia również wstawienia generatoru dwutlenku węgla czy grzałki. To urządzenie dedykowane doświadczonym akwarystom.

Filtr do akwarium - Ranking 2021

Polecamy sprawdzić ranking w kategorii Filtr do akwarium, który codziennie aktualizujemy poprzez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingFiltr do akwariumProducentCena
1Aquael Asap Filter 300 Filtr WewnętrznyAquaelAktualna Cena
2TetraTec Tetra Ex600 Plus External FilterTetraTecAktualna Cena
3Aquael Filtr FAN 3 Plus 102370AquaelAktualna Cena
4Aquael Filtr zewnętrzny ULTRAMAX 1000 id 120664AquaelAktualna Cena
5TetraTec Tetra Ex1200 Plus External FilterTetraTecAktualna Cena

Filtr do akwarium - Opinie

 1. Dobry filtr do akwarium robi robotę, jak to się teraz popularnie mówi. Zdecydowanie polecam dobrej jakości sprzęt, który naprawdę jest potrzebny w akwarium. Sama kiedyś nie miałam dobrego filtra i niestety ryby na tym cierpiały. Nie trzeba wydawać dużych pieniędzy, ale warto jednak wybrać lepszej klasy filtr.

 2. Ostatnio do swojego akwarium kupiłam Aquael Fan Mini Plus. To filtr do akwarium, który doskonale się sprawdza. Jestem z niego bardzo zadowolona. Jest dość uniwersalny, bo pasuje do 30-60 litrowego akwarium. U mnie jest coś pomiędzy, więc idealnie się złożyło, że pani w sklepie mi go zaproponowała. Jego cena też jest przyzwoita, więc myślę, że każdy może sobie na niego pozwolić.

 3. Jeśli chodzi o filtr zewnętrzny do akwarium 250l, to tylko hw 302
  Nie widzę żadnej konkurencji. Tetratec? Uszczelka potem kosztuje tyle, co połowa filtra. Aquael? Tania polska produkcja i rozpadające się filtry? Na serio?!

  • Zaskoczył mnie twój komentarz ponieważ miałam kupić filtr Tetra i teraz nie wiem co robić. Już myślałam, że to dobry filtr do akwarium. Sama nie umiem zdecydować się na najlepszy, więc ostatecznie nie wiem co i jak 🙁 Muszę chyba więcej poczytać i trochę dłużej pomyśleć, żeby podjąć dobrą decyzję.

 4. W domu mam dość duże akwarium… No, bardzo duże 😉 Posiadam dla mnie najlepszy filtr do akwarium EHEIM Professionel 4+. Jest on przystosowany do dużych pojemności. Ja swoje akwarium mam 220 L.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here