Filtr do akwarium - Ranking i Opinie

by Maja
Filtr do akwarium

Każdy doświadczony akwarysta na pewno potwierdzi, że nie sztuką jest kupić zbiornik, napełnić go wodą i rozmaitymi ozdobami, a następnie wpuścić do niego przeróżne rodzaje rybek. Sztuką jest dopiero utrzymać zdrowy ekosystem w akwarium. Do tego niezbędny jest odpowiedni filtr. Jego wybór wymaga jednak wiedzy i zaangażowania. Aby nieco ułatwić to zadanie, przygotowaliśmy praktyczny poradnik.

Jak wybrać dobry filtr do akwarium? Takie pytanie zadaje sobie pewnie każdy hodowca rybek. W każdym razie powinien, bo nawet najmniejszy zbiornik wymaga odpowiedniej filtracji. Czysta woda dla ryb jest jak czyste powietrze dla ludzi. Jeśli chcemy, by nasze okazy dobrze się czuły i tak też prezentowały, musimy zadbać o ich naturalne środowisko. Absolutnie niezbędnym akcesorium jest zatem filtr do akwarium. Oferta jest jednak na tyle bogata, że trudno wybrać najlepszy model. Podpowiadamy, czym się kierować, by podjąć właściwą decyzję zakupową.

Filtr do akwarium – niezbędne akcesorium

Głównym zadaniem filtra w akwarium jest utrzymywanie równowagi biologicznej poprzez cyrkulację i oczyszczanie wody z zanieczyszczeń organicznych (resztki pokarmu, odchody, gnijące rośliny), stałych (inaczej mechanicznych – większe zanieczyszczenia widoczne gołym okiem) czy chemicznych (np. pozostałości po lekach). Filtr odpowiada również za natlenienie wody (wylot filtra powinien być skierowany w górę, by poruszał powierzchnię tafli wody). To urządzenie, na którym nie warto oszczędzać. Pod wpływem zanieczyszczeń wydzielają się bowiem szkodliwe dla organizmów żywych substancje, woda staje się mętna i nieprzyjemnie pachnie. Bez odpowiedniego, dobrej jakości, filtra do akwarium nie uda się utrzymać w nim zdrowego ekosystemu.

Jak wybrać najlepszy filtr do akwarium?

Najważniejsze, by dobrać filtr do pojemności akwarium. Zbyt silny będzie powodował zbyt intensywną cyrkulację wody, za słaby natomiast niedostateczną. Musimy również wybrać odpowiednią wydajność urządzenia. Absolutnym minimum jest zdolność przepompowania całej wody w zbiorniku raz na godzinę (a najlepiej dwa, trzy razy). Producenci podają wydajność filtrów, jednak doświadczeni akwaryści zaznaczają, że często jest ona zawyżona, mniej więcej o 20%.

Najogólniej rzecz ujmując, wyróżniamy trzy rodzaje filtracji: mechaniczną, chemiczną i biologiczną. Filtry dzielimy natomiast na dwie podstawowe grupy: zewnętrzne i wewnętrzne. Warto dodać, że na rynku spotkamy modele, które wyposażone są we wszystkie wymienione rodzaje filtrowania.

Filtracja mechaniczna

Filtracja mechaniczna to tak zwana pierwsza warstwa filtrująca. Zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do kolejnych warstw. Filtr mechaniczny wyłapuje stałe cząstki z przepływającej wody. Wkładem do tego rodzaju filtra jest nylon, fizelina, wata syntetyczna, gąbka, włóknina lub wkład ceramiczny.

Filtracja chemiczna

Filtracja chemiczna to inaczej chemiczne oczyszczanie lub detoksykacja. Polega na usunięciu szkodliwych związków chemicznych, takich jak na przykład amoniak czy pozostałości po lekarstwach, dlatego sprawdza się między innymi po leczeniu ryb. Filtr chemiczny stosowany jest również na samym początku, kiedy nie są jeszcze aktywne wkłady biologiczne. Ten rodzaj filtracji bazuje na węglu aktywnym. Dodatkowo, jeśli umieścimy w filtrze wkładki torfowe obniżymy PH wody i zmiękczymy ją. Na rynku znajdziemy rozmaite typy wkładów o różnorodnym zastosowaniu. Co ważne, węgiel aktywny nie powinien znajdować się w filtrze podczas podawania rybom leków.

Istotne jest również to, że węgiel aktywny swoje właściwości absorpcyjne zachowuje przez okres około dwóch tygodni, po czym zmienia się w filtr biologiczny.

Filtracja biologiczna

Zadaniem filtracji biologicznej jest neutralizacja. We wkładach biologicznych rozwijają się naturalne, pożyteczne bakterie nitryfikacyjne, które rozkładają szkodliwe dla organizmów żywych substancje powstające w akwarium (np. amoniak). Taki filtr musi jednak dojrzeć, by odpowiednio spełniać swoją rolę. Należy go również właściwie czyścić, żeby nie wypłukać całej flory bakteryjnej.

Filtr wewnętrzny do akwarium

Jak sama nazwa wskazuje, są to filtry umieszczane wewnątrz zbiornika. Składają się z modułów filtracyjnych, które połączone są z pompą wirnikową zasysającą wodę. W nowoczesnych filtrach wewnętrznych można umieszczać różnorodne wkłady filtracyjne, w tym również biologiczne czy absorpcyjne. Sprawdzają się w małych oraz średniej wielkości zbiornikach. Stosowane są również w zbiornikach z dużymi rybami jako dodatkowa mechaniczna filtracja. Wyróżniamy:

  • Filtr wewnętrzny do akwarium gąbkowy – to najstarszy rodzaj filtra. Składa się zazwyczaj z trzech części zamkniętych w jednej obudowie: silniczka, głównego medium filtracyjnego, np. gąbki, gąbki z aktywnym węglem lub ceramiką oraz rurki służącej do napowietrzania wody (ta nie zawsze jest dołączana do zestawu). Sprawdza się szczególnie w niewielkich akwariach (maksymalnie 200 litrów), przy małej ilości ryb. W innym razie trzeba go bardzo często czyścić. Może być również stosowany jako filtr pomocniczy w większych zbiornikach. W ofercie znajdziemy co prawda większe filtry tego typu, ale zajmują one sporo miejsca.
  • Filtr wewnętrzny do akwarium podżwirowy – pełni funkcję pomocniczą. Stosowany jest zazwyczaj jako dodatek. Ma on postać kratki, którą lokuje się na dnie akwarium, pod żwirem, a zastosowanie dodatkowego, zewnętrznego filtra (np. kubełkowego) umożliwia odpompowywanie stamtąd zanieczyszczeń. Woda jest wsysana pod kamienie, a następnie wypompowywana. Pozwala to ograniczyć zanieczyszczenia gromadzące się na dnie zbiornika. Wpływa to na obniżenie poziomu szkodliwych związków azotu. Raz w roku należy taki filtr oczyścić. Konieczne jest wówczas usunięcie żwiru i roślin znajdujących się w akwarium, co jest dość czasochłonne.
  • Filtr wewnętrzny do akwarium kominowy – znacznie bardziej wydajny od poprzedników. Polega on na tym, że w jednym z rogów akwarium (znajdujących się w jego tylnej części) dokłada się jedną szybę, by wydzielić niewielką przestrzeń o kształcie kwadrata lub trójkąta. Filtr zostaje podłączony do pompy umożliwiającej przepływ wody. Zastosowanie tego rodzaju filtra wymaga jednak trochę pracy i zmniejsza przestrzeń dla rybek.

Filtr zewnętrzny do akwarium

Filtry zewnętrzne umieszczane są poza akwarium i połączone ze zbiornikiem za pomocą rury wlotu oraz wylotu wody. Sprawdzą się przy średnich i dużych akwariach. Wyróżniamy:

  • Filtr zewnętrzny do akwarium kubełkowy – idealny do zbiorników profesjonalnych. Ma dużą wydajność i znajduje się poza akwarium, dzięki czemu jest niemal niewidoczny. Ma on postać kubełka, który wypełniony jest odpowiednim materiałem filtracyjnym (można samodzielnie je dobrać, by zachować właściwe parametry wody). Może mieć objętość dochodzącą do kilkunastu litrów. Tego rodzaju filtr jest wyjątkowo łatwy w czyszczeniu
  • Filtr zewnętrzny do akwarium kaskadowy – to tak naprawdę połączenie filtra wewnętrznego i zewnętrznego. Zawiesza się go poza akwarium, na jego szybie, a w zbiorniku umieszcza się rurkę, która odprowadza wodę. W ten sposób, woda po przefiltrowaniu wpada z odpowiedniej wysokości do akwarium i dodatkowo ją napowietrza. Filtr zewnętrzny kaskadowy jest łatwy w czyszczeniu. Nie jest polecany jednak przy dużej liczbie rybek. Należy pamiętać, że jeśli mamy akwarium z pokrywą, konieczne będzie wycięcie w niej dziurki na rurkę odprowadzającą wodę.
  • Filtr zewnętrzny do akwarium typu Sump – stosowany przy bardzo dużych zbiornikach, na przykład w akwarium morskim oraz w tych, które wymagają stałej podmiany wody. Sump jest wyposażony w dodatkowy pojemnik, który umieszcza się pod zbiornikiem. W nim znajdują się odpowiednie media filtracyjne. Może być ich naprawdę dużo. Jedynym minusem posiadania tego rodzaju filtra jest konieczność wywiercenia dziur w dnie zbiornika, by podłączyć odpowiednio wydajną pompę. Sump umożliwia również wstawienia generatoru dwutlenku węgla czy grzałki. To urządzenie dedykowane doświadczonym akwarystom.

Ranking TOP 20

Lp. Zdjęcie Nazwa Cena Opinie Producent Rodzaj
1 blank Pompa pompka do wody cieczy Arduino 800l/h 12V 800 Pompa pompka do wody cieczy Arduino 800l/h 12V 800 blank blank blank blank blank
1 opinia
n/a
2 Global Water Dla wymagających profesjonalistów Aquarius Pomp Global Water Dla wymagających profesjonalistów Aquarius Pomp blank blank blank blank blank
1 opinia
Global Water n/a
3 Aquael Wkład Gąbkowy Gąbka Filtr ASAP 300 1szt AL GĄBKA ASAP 300 Aquael Wkład Gąbkowy Gąbka Filtr ASAP 300 1szt AL GĄBKA ASAP 300 blank blank blank blank blank
1 opinia
Aquael Wkład do filtra
4 Global Water Filtr akwarystyczny Osmoza Aquarius Demi 150 Global Water Filtr akwarystyczny Osmoza Aquarius Demi 150 blank blank blank blank blank
1 opinia
Global Water Filtr
5 blank POMPKA POMPA WODY CIECZY ODŚRODKOWA 5V 80L/H MINI POMPKA POMPA WODY CIECZY ODŚRODKOWA 5V 80L/H MINI blank blank blank blank blank
1 opinia
n/a
6 blank Pompka Pompa Do Wody Cieczy Obiegowa 12V 240L/H Pompka Pompa Do Wody Cieczy Obiegowa 12V 240L/H blank blank blank blank blank
1 opinia
n/a
7 TetraTec TETRAMin XL Flakes 1L T204393 TetraTec TETRAMin XL Flakes 1L T204393 blank blank blank blank blank
1 opinia
Tetra n/a
8 Aquael Napowietrzacz Miniboost 200 Aquael Napowietrzacz Miniboost 200 blank blank blank blank blank
1 opinia
Aquael Pompa napowietrzająca
9 blank Aquael AQUAEL Pompa Unipump 26383-uniw Aquael AQUAEL Pompa Unipump 26383-uniw blank blank blank blank blank
1 opinia
Aquael Pompa napowietrzająca
10 TetraTec pH/KH Minus 250ml preparat regulujący twardość wody T140288 TetraTec pH/KH Minus 250ml preparat regulujący twardość wody T140288 blank blank blank blank blank
1 opinia
Tetra n/a
11 blank Aquael Fan Mini Plus - filtr wewnętrzny do akwarium 30-60l Aquael Fan Mini Plus - filtr wewnętrzny do akwarium 30-60l blank blank blank blank blank
1 opinia
Aquael Filtr
12 TETRA Min Baby 66ml T199156 TETRA Min Baby 66ml T199156 blank blank blank blank blank
1 opinia
Tetra n/a
13 Aquafilter Osmoza akwarystyczna RX-AFRO3-ECO 590779909891 Aquafilter Osmoza akwarystyczna RX-AFRO3-ECO 590779909891 blank blank blank blank blank
1 opinia
Aquafilter Filtr
14 JENECA Deszczownia do filtra JENECA Deszczownia do filtra blank blank blank blank blank
1 opinia
n/a
15 Aquael Końcówka Napowietrzająca Air Lights Aquael Końcówka Napowietrzająca Air Lights blank blank blank blank blank
1 opinia
Aquael n/a
16 TetraTec Pond KOI ColourandGrowth Sticks 1L T172333 TetraTec Pond KOI ColourandGrowth Sticks 1L T172333 blank blank blank blank blank
1 opinia
Tetra n/a
17 blank TetraTec Discus Colour 250ml T758513 TetraTec Discus Colour 250ml T758513 blank blank blank blank blank
1 opinia
Tetra n/a
18 blank TetraTec Pond Flakes10L TetraTec Pond Flakes10L blank blank blank blank blank
1 opinia
Tetra n/a
19 Global Water Osmoza 1000 gpd Demi Global Water Osmoza 1000 gpd Demi blank blank blank blank blank
1 opinia
Global Water n/a
20 TetraTec Pond Multi Mix 4L T170285 TetraTec Pond Multi Mix 4L T170285 blank blank blank blank blank
1 opinia
Tetra n/a

Najlepsze produkty: Filtr do akwarium

1. Pompa pompka do wody cieczy Arduino 800l/h 12V 800

Pompa pompka do wody cieczy Arduino 800l/h 12V 800
Pompka do cieczy wody 12V 800 l/h Pompka do wody zasilana napięciem 12V DC. Pompka ma wydajności 800 l/h i idealnie nadaje się do budowy własnego systemu nawadniającego, sumpa, fontanny, lub innej aplikacji. Pompka posiada przyłącza na króciec. Pompa jest przystosowana do pracy z zmienna wydajnością, wystarczy zmienić napięcie zasilania (od 6 do 12V) lub zastosować regulator obrotów silników w systemie PWM. Pompka może pracować z woda lub innymi płynami o podobnej gęstości. Nie należy jej sto...

Gdzie kupić:

Sklep Nazwa Cena
Empik.com

Pompa pompka do wody cieczy Arduino 800l/h 12V 800


2. Global Water Dla wymagających profesjonalistów Aquarius Pomp

Global Water Dla wymagających profesjonalistów Aquarius Pomp
Profesjonalny zestaw filtracyjny o z pompą wspomagającą.
Niskie ciśnienie wody$107 
Teraz to żaden problem!

Nasz nowy system odwróconej osmozy pracuje nawet przy minimalnym ciśnieniu na wodzie wodociągowej lub studziennej. W standardowym wyposażeniu pompa wspomagająca oraz membrana produkująca nawet 285 litrów wody na dobę, a dla potrzeb większej wydajności można ją wymienić na membranę produkującą do 380 litrów czystej wody na dobę - do wyboru w 'opcjach'.
Ten zestaw został filtracyjny przyg...

Gdzie kupić:

Sklep Nazwa Cena
sklep.osmoza.pl

Ilość opinii:
1903
Filtr akwarystyczny Osmoza Aquarius Pomp


3. Aquael Wkład Gąbkowy Gąbka Filtr ASAP 300 1szt AL GĄBKA ASAP 300

Aquael Wkład Gąbkowy Gąbka Filtr ASAP 300 1szt AL GĄBKA ASAP 300
Aquael - Gąbka Asap 300 - 2 sztuki - oryginał

Dane techniczne:

Rodzaj Wkład do filtra

Gdzie kupić:

Sklep Nazwa Cena
ZooArt.com.pl
Ocena:
4.8/5.0
Ilość opinii:
161582
AQUAEL Wkład filtracyjny gąbkowy ASAP 300 STANDARD 2 szt.
Empik.com

AQUAEL, Wkład Gąbkowy Asap 300 Standard 2Szt


Najtańsze produkty: Filtr do akwarium

1. JENECA Deszczownia do filtra

JENECA Deszczownia do filtra
Deszczownia przeznaczona jest do współpracy z filtrami wewnętrznymi Jeneca: IPF 228 ora IPF 338.

Gdzie kupić:

Sklep Nazwa Cena
Empik.com

JENECA Deszczownia do filtra


2. POMPKA POMPA WODY CIECZY ODŚRODKOWA 5V 80L/H MINI

POMPKA POMPA WODY CIECZY ODŚRODKOWA 5V 80L/H MINI
POMPKA POMPA WODY CIECZY ODŚRODKOWA 5V 80L/H MINI Niewielkich wymiarów pompa wody o mocy 6W, która znajdzie zastosowanie w chłodnictwie, mini fontannach, lub innych elementów dekoracyjnych lub technicznych. Pompa pracująca na niskie napięcie jest bezpieczna, a także dzięki małemu poboru prądu jej użytkowanie nie wiąże się z dużymi kosztami. Czytaj więcej ✅SPECYFIKACJA TECHNICZNA Długość przewodu: ok. 20cm. Typ pompy : odśrodkowa Napięcie znamionowe: 5V Wydajność: 80 l/h Silnik: DC szczotkowy ...

Gdzie kupić:

Sklep Nazwa Cena
Empik.com

Pompka Pompa Wody Cieczy Odśrodkowa 5V 80L/H Mini


3. Aquael Wkład Gąbkowy Gąbka Filtr ASAP 300 1szt AL GĄBKA ASAP 300

Aquael Wkład Gąbkowy Gąbka Filtr ASAP 300 1szt AL GĄBKA ASAP 300
Aquael - Gąbka Asap 300 - 2 sztuki - oryginał

Dane techniczne:

Rodzaj Wkład do filtra

Gdzie kupić:

Sklep Nazwa Cena
ZooArt.com.pl
Ocena:
4.8/5.0
Ilość opinii:
161582
AQUAEL Wkład filtracyjny gąbkowy ASAP 300 STANDARD 2 szt.
Empik.com

AQUAEL, Wkład Gąbkowy Asap 300 Standard 2Szt


Porównanie TOP 3

Pompa pompka do wody cieczy Arduino 800l/h 12V 800 Pompa pompka do wody cieczy Arduino 800l/h 12V 800 Global Water Dla wymagających profesjonalistów Aquarius Pomp Global Water Dla wymagających profesjonalistów Aquarius Pomp Aquael Wkład Gąbkowy Gąbka Filtr ASAP 300 1szt AL GĄBKA ASAP 300 Aquael Wkład Gąbkowy Gąbka Filtr ASAP 300 1szt AL GĄBKA ASAP 300
Cena
Producent Global Water Aquael
Rodzaj n/a n/a Wkład do filtra

Polecamy również

Opinie o Filtr do akwarium

blank
Maria 31 grudnia 2022 - 00:07

Aquael Fan 2 Plus – Filtr Wewnętrzny: Produkt dobry, spełniający moje oczekiwania.

Odpowiedz
blank
marcin 31 grudnia 2022 - 00:07

Aquael Fan 3 Plus – Filtr Wewnętrzny: daje radę

Odpowiedz
blank
Mati 15 lipca 2020 - 14:20

W domu mam dość duże akwarium… No, bardzo duże 😉 Posiadam dla mnie najlepszy filtr do akwarium EHEIM Professionel 4 . Jest on przystosowany do dużych pojemności. Ja swoje akwarium mam 220 L.

Odpowiedz
blank
temporalis.pl 25 grudnia 2019 - 21:45

Jeśli chodzi o filtr zewnętrzny do akwarium 250l, to tylko hw 302
Nie widzę żadnej konkurencji. Tetratec? Uszczelka potem kosztuje tyle, co połowa filtra. Aquael? Tania polska produkcja i rozpadające się filtry? Na serio?!

Odpowiedz
blank
Agi 10 czerwca 2020 - 16:25

Zaskoczył mnie twój komentarz ponieważ miałam kupić filtr Tetra i teraz nie wiem co robić. Już myślałam, że to dobry filtr do akwarium. Sama nie umiem zdecydować się na najlepszy, więc ostatecznie nie wiem co i jak 🙁 Muszę chyba więcej poczytać i trochę dłużej pomyśleć, żeby podjąć dobrą decyzję.

Odpowiedz
blank
Hanna 17 lutego 2019 - 11:20

Ostatnio do swojego akwarium kupiłam Aquael Fan Mini Plus. To filtr do akwarium, który doskonale się sprawdza. Jestem z niego bardzo zadowolona. Jest dość uniwersalny, bo pasuje do 30-60 litrowego akwarium. U mnie jest coś pomiędzy, więc idealnie się złożyło, że pani w sklepie mi go zaproponowała. Jego cena też jest przyzwoita, więc myślę, że każdy może sobie na niego pozwolić.

Odpowiedz
blank
Hania 28 maja 2018 - 21:09

Dobry filtr do akwarium robi robotę, jak to się teraz popularnie mówi. Zdecydowanie polecam dobrej jakości sprzęt, który naprawdę jest potrzebny w akwarium. Sama kiedyś nie miałam dobrego filtra i niestety ryby na tym cierpiały. Nie trzeba wydawać dużych pieniędzy, ale warto jednak wybrać lepszej klasy filtr.

Odpowiedz

Dodaj opinię